logo2

Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krośnie

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Ogłoszenia duszpasterskie

4. Niedziela Wielkiego Postu – 26 marca 2017 r.

1. Młodzież Franciszkańska „Tau” sprzedaje przed kościołem ciastka. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rekolekcje wakacyjne młodzieży. Za wszelkie ofiary serdecznie dziękujemy.

2. Zachęcamy do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych:

+ Droga Krzyżowa – w piątek: o godz. 9.30 i 18.00 dla dorosłych, o godz. 17.00 dla dzieci i o godz. 19.15 dla młodzieży;

+ Gorzkie Żale – w niedzielę o godz. 17.30. Taca zbierana na Gorzkich Żalach jest przeznaczona na kwiaty oraz wystrój Grobu Pańskiego i ołtarza podczas świąt.

3. W zakrystii są do nabycia świece oraz baranki wielkanocne Caritas, z których dochód przeznaczony jest na pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej.

4. W przyszłą niedzielę o godz. 15.00 odbędzie się dodatkowa Msza św. z udziałem wspólnoty Żywego Różańca.

5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli” i „Małego Gościa”.

6. Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Krośnie zaprasza na dzień otwarty 28 marca o godz. 17.00.

7. Księża Michalici zapraszają do Miejsca Piastowego na rekolekcje dla nauczycieli i pracowników administracji w dniach 6-8 kwietnia.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności Aleksander Sieczkowski z ul. Oficerskiej, lat 79. Wieczne odpoczywanie

wieczne-pioro-fot-onet.pl_

Archiwum ogłoszeń

3. Niedziela Wielkiego Postu – 19 marca 2017 r.

1. Rozpoczęliśmy parafialne rekolekcje wielkopostne, które prowadzi Zenon Maszczyk, kapucyn z Tenczyna.Kazania rekolekcyjne będą głoszone dzisiaj na wszystkich Mszach św., natomiast w poniedziałek, wtorek i środę na Mszach św. o godz. 8.00, 9.00 i 18.30. Gorąco zachęcamy do skorzystania z tej formy duchowego przygotowania do Wielkanocy. Z uwagi na rekolekcje w poniedziałek o godz. 19.10 nie będzie katechezy prowadzonej przez wspólnotę Drogi Neokatechumenalnej. Kolejna katecheza odbędzie się w najbliższy czwartek.

2. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę. Będą one przeznaczone na remont zakrystii.

3. Dzisiaj o godz. 15.00 Msza św. dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. i ich rodziców.

4. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym obchodzimy:

+ w poniedziałekUroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona Kościoła świętego, a także naszej prowincji zakonnej.

+ w sobotę – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia, w którym modlimy się o poszanowanie ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zachęcamy do włączenia się w dzieło Duchowej adopcji dziecka poczętego zagrożonego aborcją. Na bocznym ołtarzu św. Antoniego znajdują się deklaracje wraz informacjami na ten temat. W sobotę podczas Mszy Św. o godz. 9.00 i 18.30 będzie możliwość złożenia przyrzeczenia adopcyjnego.

5. Grupa Modlitwy Ojca Pio zaprasza na Mszę św. w kaplicy krośnieńskiego hospicjum, a po niej na adorację w czwartek 23 marca o godz. 16.30.

6. Schola kapucyńska serdecznie zaprasza na warsztaty muzyczne wszystkich, którzy pragną razem z nią śpiewem uświetnić liturgię Triduum Paschalnego. Warsztaty rozpoczną się w przyszły piątek, 24 marca, o godz. 18.00, w sali świętego Franciszka, w Domu Katechetycznym i potrwają do soboty.

7. Msza św. z udziałem Grupy Modlitwy Ojca Pio odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 13.30. Natomiast na Mszy Świętej o godz. 18.30 oprawę muzyczną będzie prowadziła Schola Chorału Gregoriańskiego, działająca przy naszej parafii.

8. Młodzież Franciszkańska „Tau” za tydzień przed kościołem będzie sprzedawała ciasto. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych młodzieży.

9. Nasza prowincja zakonna zaprasza młodzież męską (16+) na wielkopostne dni skupienia do naszych domów w Katowicach i Zagórzu. Odbędą się on w dniach 23-26.03. Więcej informacji na stronie www.kapszlak.pl i pod nr telefonu: 795 451 233.

10. Dyrekcja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie informuje, że w terminie 24 – 31 marca 2017 r. trwać będzie nabór dzieci pięcioletnich i sześcioletnich (rocznik 2012 i 2011) do oddziału przedszkolnego.

11. W zakrystii są do nabycia świece oraz baranki wielkanocne Caritas, z których dochód przeznaczony jest na pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej.

12. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli” i „Małego Gościa”.

13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Jan Blicharczyk z ul. Bursaki, lat 75 oraz Zofia Bogacz – Fafuła, z ul. Wojska Polskiego, lat 91. Wieczne odpoczywanie

2. Niedziela Wielkiego Postu – 12 marca 2017 r.

1. Do skarbony znajdującej się pod chórem organowym można dziś składać ofiary na wsparcie misjonarzy w ramach Dzieła Pomocy Misjom „Ad Gentes”.

2. W piątek 17 marca swoje imieniny obchodzi br. Patryk Jankiewicz. Tego dnia zapraszamy na Mszę św. w intencji solenizanta o godz. 18.30. Pamiętajmy również o nim w naszych indywidualnych modlitwach.

3. W przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi br. Zenon Maszczyk, kapucyn z Tenczyna.

4. Za tydzień o godz. 13.30 odbędzie się Msza św. z udziałem wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, natomiast o godz. 15.00 Msza św. dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. i ich rodziców.

5. Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na remont zakrystii.

6. Zachęcamy do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych:

+ Droga Krzyżowa – w piątek: o godz. 9.30 i 18.00 dla dorosłych, o godz. 17.00 dla dzieci i o godz. 19.15 dla młodzieży;

+ Gorzkie Żale – w niedzielę o godz. 17.30. Taca zbierana na Gorzkich Żalach jest przeznaczona na kwiaty oraz wystrój Grobu Pańskiego i ołtarza podczas świąt.

7. Dyrekcja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 informuje, że rozpoczął się nabór do klasy I (rocznik 2010 i 2011) na rok szkolny 2017/2018. Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie ogłoszeń.

8. Ojcowie Franciszkanie zapraszają na Drogę Krzyżową ulicami miasta w 360. rocznicę ocalenia Krosna, która odbędzie się w czwartek 16 marca o godz. 17.30. Natomiast 7 kwietnia zapraszają na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Szczegóły na plakatach w gablocie.

9. Zachęcamy do nabycia nowego numeru naszego pisma parafialnego „Przystań”.

10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: Henryka Gołąbek, z ul. Wojska Polskiego, lat 83. Wieczne odpoczywanie

1. Niedziela Wielkiego Postu – 5 marca 2017 r.

1. Zachęcamy do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych:

+ Droga Krzyżowa – w piątek: o godz. 9.30 i 18.00 dla dorosłych, o godz. 17.00 dla dzieci i o godz. 19.15 dla młodzieży;

+ Gorzkie Żale – w niedzielę o godz. 17.30. Taca zbierana na Gorzkich Żalach jest przeznaczona na kwiaty oraz wystrój Grobu Pańskiego i ołtarza podczas świąt.

2. Przez cały okres Wielkiego Postu zapraszamy również na modlitwę poranną Kościoła – Jutrznię, celebrowaną przez Wspólnotę Neokatechumenalną od poniedziałku do piątku o godz. 5.00 rano.

3. Dzisiaj harcerze na terenie naszego miasta prowadzą kwestę w imieniu Fundacji Niezłomni. Zebrane pieniądze, jak co roku, będą przeznaczane na odnajdywanie i ekshumacje poległych bohaterówżołnierzy niezłomnych, których miejsca pochówku wciąż w wielu przypadkach są nieznane.

4. Comiesięczna Msza św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar tragedii smoleńskiej odbędzie się w piątek 10 marca o godz. 18.30. Przewodniczyć jej będzie i kazanie wygłosi Jan Częczek. Po Mszy św. w sali św. Franciszka ks. Jan wygłosi konferencję pt.: „Posłannictwo Polski i Polaków we współczesnej Europie”.

5. W sobotę 11 marca rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością św. Józefa. Odmawiać ją będziemy podczas wieczornych Mszy św.

6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – Gościa Niedzielnego i Niedzieli i Głosu Ojca Pio.

8. Niedziela Zwykła – 26 lutego 2017 r.

1. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, rozpoczynająca czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, pokutę i uczynki miłosierdzia będziemy się przygotowywać do przeżycia Świąt Wielkanocnych. W Środę Popielcową Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem będą celebrowane o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 17.00, 18.30 i 20.00. Tego dnia wszystkie osoby powyżej 14-go roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, natomiast osoby od 18-go do 60-go roku życia zobowiązane są do postu ścisłego (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze).

2. W Środę Popielcową kancelaria parafialna będzie nieczynna.

3. W dobrym przeżyciu Wielkiego Postu będą nam pomagać specjalne nabożeństwa:

+ Droga Krzyżowa – w każdy piątek: o godz. 9.30 i 18.00 dla dorosłych, o godz. 17.00 dla dzieci i o godz. 19.15 dla młodzieży;

+ Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w każdą niedzielę o godz. 17.30. Taca zbierana na Gorzkich Żalach będzie przeznaczona na kwiaty oraz wystrój Grobu Pańskiego i ołtarza podczas świąt.

4. Przez cały okres Wielkiego Postu, od poniedziałku do piątku o godz. 5.00 rano, zapraszamy na modlitwę poranną Kościoła – Jutrznię, celebrowaną przez Wspólnotę Neokatechumenalną. Pierwsza jutrznia odbędzie się już w czwartek 2 marca.

5. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii odbywać się będą w dniach od 19 do 22 marca, a poprowadzi je Zenon Maszczyk, kapucyn z Tenczyna.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy piątek dodatkowo spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 16.30, a o godz. 17.00 Msza św. W związku z tym wyjątkowo nie będzie Drogi Krzyżowej dla dzieci. Do chorych kapłani udadzą się z posługą sakramentalną od godz. 9.30. W pierwszą sobotę po Mszy św. o godz. 9.00 odbędzie się Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.

7. W środę, 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W gablocie ogłoszeń znajduje się plakat z informacjami dotyczącymi jego krośnieńskich obchodów.

8. W przyszłą niedzielę o godz. 15.00 Msza św. z udziałem Żywego Różańca.

9. Na ołtarzach bocznych wyłożone są skarbonki miłosierdzia, które można zabrać ze sobą, by wrzucać do nich ofiary na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych. Ofiary te mają być owocem oszczędności pochodzących z rezygnacji z konkretnych przyjemności poczynionych w okresie Wielkiego Postu. Skarbonki przyniesiemy do kościoła po Wielkanocy i złożymy je jako dar ołtarza w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Miłujcie się.

11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: Stanisława Trybiec z ul. Oficerskiej, lat 75. Wieczne odpoczywanie

7. Niedziela Zwykła – 19 lutego 2017 r.

1. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę. Będą one przeznaczone na pokrycie kosztów ogrzewania kościoła, klasztoru i domu katechetycznego. Dotychczasowa kwota za ogrzewanie, za miesiące: listopad, grudzień i styczeń wyniosła 20 000 zł.

2. W środę, w kalendarzu liturgicznym obchodzimy Święto Katedry św. Piotra Apostoła.

3. Zapraszamy do udziału w Katechezach Nowej Ewangelizacji głoszonych przez wspólnotę Drogi Neokatechumenalnej, które odbywają się w naszym kościele w poniedziałki i czwartki o godz. 19.10.

4. W przyszłą niedzielę o godz. 13.30 Msza św. z udziałem Grupy Modlitwy św. Ojca Pio.

5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Małego Gościa i Niedzieli.

6. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 26 lutego o godz. 10.30 w Krośnieńskiej Farze zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Natomiast o godz. 12.30 odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Obelisku Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie.

7. W związku z reformą systemu edukacji Księża Michalici od 1 września otwierają Katolicką Szkołę Podstawową w Krośnie. Zapisy trwają do 10 marca. Szczegóły na plakacie.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: Jan Gaj z ul. Staszica, lat 79. Wieczne odpoczywanie

6. Niedziela Zwykła – 12 lutego 2017 r.

1. Dzisiaj o godz. 15.00 Msza św. dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. i ich rodziców.

2. We wtorek w kalendarzu liturgicznym obchodzimy Święto św. Cyryla i Metodego – patronów Europy.

3. Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na pokrycie kosztów ogrzewania kościoła, klasztoru i domu katechetycznego.

4. Zapraszamy do udziału w Katechezach Nowej Ewangelizacji głoszonych przez wspólnotę Drogi Neokatechumenalnej, które odbywają się w naszym kościele w poniedziałki i czwartki o godz. 19.10.

5. W przyszłą niedzielę o godz. 13.30 Msza św. z udziałem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

6. W dniach 24-27 lutego w Pustynach odbędą się rekolekcje ewangelizacyjne dla małżeństw. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie w gablocie ogłoszeń.

7. Zachęcamy do nabycia lutowego numeru naszego pisma parafialnego „Przystań”.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: Bogdan Cieciura z ul. Mickiewicza, lat 68. Wieczne odpoczywanie

5. Niedziela Zwykła – 5 lutego 2017 r.

1. Zapraszamy na Katechezy Zwiastowania, prowadzone przez wspólnotę Drogi Neokatechumenalnej, które będą się odbywać w najbliższych tygodniach w poniedziałki i czwartki o godz. 19.00.
2. Dzisiaj o godz. 15.00 dodatkowa Msza św. z udziałem Żywego Różańca.
3. Comiesięczna Msza św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar tragedii smoleńskiej odbędzie się w piątek 10 lutego o godz. 18.30. Przewodniczyć jej będzie i kazanie wygłosi ks. Daniel Trojnar.
4. W sobotę, 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Chorego, poświęcony szczególnej modlitwie w intencji osób chorych. Starszych wiekiem i chorych parafian zapraszamy na Mszę św. o godz. 9.00, na której udzielony zostanie sakrament namaszczenia chorych. Prosimy, aby umożliwić chorym i starszym członkom swoich rodzin dotarcie na tę Mszę św.
5. Za tydzień o godz. 15.00 Msza św. dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodziców.
6. W przyszłą niedzielę ukaże się lutowy numer naszego pisma parafialnego „Przystań”.
7. W miesiącu lutym Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 zaprasza dzieci sześcio i siedmioletnie letnie wraz z rodzicami na Dni Otwarte, które odbywać się będą w poniedziałki w godz. od 17.00 do 19.00.
8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Stanisław Głogowski z ul. Mickiewicza, lat 68; Kazimiera Inglot z ul. Powstańców Warszawskich, lat 65. Wieczne odpoczywanie…

4. Niedziela Zwykła – 29 stycznia 2017 r.

1. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym obchodzimy:

 • we wtorek – Wspomnienie św. Jana Bosko;
 • w czwartek – Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. według porządku dnia powszedniego. Na wszystkich Mszach św. błogosławieństwo świec. Tego dnia przypada również Dzień Życia Konsekrowanego. W związku z tym na Mszy św. o godz. 18.30 bracia dokonają odnowienia swoich ślubów zakonnych. Taca zbierana w ten dzień będzie przeznaczona na klasztory kontemplacyjne.
 • w piątek – Wspomnienie św. Błażeja, orędownika w chorobach gardła. Na wszystkich Mszach św. błogosławieństwo wiernych poświęconymi świecami.
 • w sobotę – Wspomnienie św. Józefa z Leonissy, kapucyna

2. W kościele została wykonana tapicerka na ławki. Jej koszt wyniósł 6 300 zł.

3. Kolejny cykl katechez przedmałżeńskich rozpocznie się w najbliższą środę 3 lutego o godz. 19.00 w sali św. Franciszka.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy piątek dodatkowo spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 16.30, a o godz. 17.00 Msza św. Do chorych kapłani udadzą się z posługą sakramentalną od godz. 9.30.

5. Również za tydzień dodatkowa Msza św. o godz. 15.00 z udziałem Żywego Różańca.

6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: Czesław Kandefer z ul. Mickiewicza, lat 66. Wieczne odpoczywanie

3. Niedziela Zwykła – 22 stycznia 2017 r.

1. Kończymy już odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. Jutro udamy się jeszcze do parafian z Podchorążych 4, a także do osób, które z różnych przyczyn nie mogły przyjąć kapłana z wizytą kolędową w wyznaczonym przez nas terminie. Można to zgłosić na furcie lub telefonicznie do dzisiaj, do wieczora. Serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary złożone przy okazji kolędy. Będą one przeznaczone na remont zakrystii. W czasie remontu funkcję zakrystii będzie pełniła poczekalnia do kancelarii

2. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym obchodzimy:

 • we wtorek – Wspomnienie św. Franciszka Salezego. Tego dnia swoje imieniny obchodzi o. Salezy Kafel. Zapraszamy o godz. 18.30 na Mszę św. w intencji Solenizanta. Pamiętajmy również o nim w naszych indywidualnych modlitwach.
 • w środęŚwięto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
 • w czwartek – Wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
 • w sobotę – Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu

3. Jeszcze w tym tygodniu kancelaria parafialna czynna jest tylko w sobotę od 10.00 do 12.00.

4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

5. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: Jan Pigoń z ulicy Podchorążych, lat 71. Wieczne odpoczywanie

2 Niedziela Zwykła – 15 stycznia 2017 r.

1. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę. Będą one przeznaczone na pokrycie kosztów ogrzewania kościoła, klasztoru i domu katechetycznego.

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 13.30 odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Kamratki”, natomiast o godz. 15.00 Msza Św. dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. i ich rodziców.

3. Kontynuujemy odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. Od poniedziałku do piątku kolędę rozpoczynamy o godz. 16.00, a w sobotę o godzinie 15.00.

4. Plan kolędy na najbliższe dni:

 • w poniedziałek 16 stycznia – ul. Podchorążych: 11, 13, 15, 17, 19, 23, 25 oraz Oficerska 3
 • we wtorek 17 stycznia – ul. Oficerska: 1, 2 i 4
 • w środę 18 stycznia – ul. Wojska Polskiego: 36 i 38 oraz ul. Oficerska 6
 • w czwartek 19 stycznia – ul. Wojska Polskiego: 34, 49, 53, 55, 59, 59a, 63, 65 i 69
 • w piątek 20 stycznia – ul. Wojska Polskiego: domy prywatne od 1 do 37, bloki: 11 i 67 oraz ul. Oficerska 7
 • w sobotę 21 stycznia – ul. Podchorążych 21 oraz ul. Mickiewicza 21
 • w poniedziałek 23 stycznia – ul. Podchorążych 4 oraz uzupełnienia

Osoby, które z różnych przyczyn nie mogły przyjąć kapłana z wizytą kolędową w wyznaczonym przez nas terminie, mogą to uczynić w poniedziałek 23 stycznia. Należy to zgłosić do przyszłej niedzieli na furcie lub telefonicznie.

5. W okresie kolędy – do 27 stycznia kancelaria parafialna czynna jest tylko w soboty od 10.00 do 12.00.

6. Od środy w całym Kościele przeżywać będziemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

7. W przyszłą niedzielę o godz. 13.30 Msza św. z udziałem Grupy Modlitwy Ojca Pio.

8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: Alina Zych z ulicy Podchorążych, lat 55. Wieczne odpoczywanie

Niedziela – Święto Chrztu Pańskiego – 8 stycznia 2017 r.

1. Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Tradycyjnie jednak wystrój kościoła i kolędy pozostają do święta Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej.

2. Dziś o godz. 15.00 Msza Św. z udziałem wspólnoty Żywego Różańca. Natomiast o godz. 16.30 zapraszamy na koncert kolęd.

3. Kontynuujemy odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. Od poniedziałku do piątku kolędę rozpoczynamy o godz. 16.00, a w sobotę o godzinie 15.00.

Plan kolędy na najbliższe dni:

 • w poniedziałek 9 stycznia – ul. Mickiewicza: 15 i 16 oraz ul. Krzywa
 • we wtorek 10 stycznia – ul. Mickiewicza 23 i domy prywatne oraz u. Lenarta
 • w środę 11 stycznia – ul. Niepodległości
 • w czwartek 12 stycznia – ul. Szarych Szeregów, ul. Powstańców Warszawskich – domy prywatne oraz ul. Powstańców Śląskich: 1, 3, 5, 7, 9
 • w piątek 13 stycznia – ul. Powstańców Warszawskich: 84, 90, 94
 • w sobotę 14 stycznia – ul. Powstańców Warszawskich 96 oraz ul. Podchorążych: 3, 5, 7, 9

W okresie kolędy – do 27 stycznia kancelaria parafialna czynna jest tylko w soboty od 10.00 do 12.00.

4. Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na pokrycie kosztów ogrzewania kościoła, klasztoru i domu katechetycznego.

5. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 13.30 będziemy gościć Zespół Śpiewaczy „Kamratki”, który przygotuje oprawę muzyczną Mszy św., a po niej da koncert kolęd. Na tę Mszę św. zapraszamy siostry i braci z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, którzy po Mszy św. będą mieli spotkanie opłatkowe swojej wspólnoty.

6. Za tydzień o godz. 15.00 Msza Św. dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. i ich rodziców.

7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia 2017 r.

1. W piątek 6 stycznia będziemy obchodzić Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Jest to jedno ze świąt nakazanych, podczas którego jesteśmy zobowiązani, aby uczestniczyć we Mszy Św. Tego dnia nie obowiązuje post. Msze Święte będą odprawiane według porządku niedzielnego. Poświęcone kadzidło i kredę będzie można nabywać u młodzieży oazowej przed kościołem. Złożone ofiary będą przeznaczone na wyjazdy rekolekcyjne dzieci i młodzieży z tej wspólnoty. W tym dniu Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza na franciszkańską adorację przy żłóbku o godz. 18.00

2. W bieżącym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Ze względu na uroczystość kapłani udadzą się z posługą sakramentalną do chorych nie w najbliższy, ale w następny piątek – 13 stycznia.

3. Wizytę duszpasterską-kolędę rozpoczniemy w poniedziałek 2 stycznia. Od poniedziałku do piątku będziemy odwiedzać naszych parafian od godz. 16.00, natomiast w sobotę od godz. 15.00. Prosimy, aby w miarę możliwości wszyscy członkowie rodziny byli wówczas obecni w domu. Na kolędę prosimy przygotować: stół nakryty białym obrusem, krzyż i świece, wodę święconą i kropidło. Dzieci i młodzież przygotowują zeszyty od religii. Plan kolędy umieszczony jest w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej parafii. Woda święcona do nabierania znajduje się przy wejściu do kościoła, pod chórem organowym.

Plan kolędy na najbliższe dni:

 • w poniedziałek 2 stycznia – ul. Staszica: 13, 15 i 17
 • we wtorek 3 stycznia – ul. Staszica: 1, 4, 5, 8, 9,10,11, 12, 14, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 25
 • w środę 4 stycznia – ul. Bursaki: cała, ul. Kapucyńska – cała, ul. Wisłocza 8, ul. Mickiewicza 24
 • w czwartek 5 stycznia – ul. Mickiewicza: 14, 18, 22, 28
 • w piątek 6 stycznianie chodzimy
 • w sobotę 7 stycznia – ul. Mickiewicza: 10,11,13

Z powodu naszego niedopatrzenia, mieszkańców ul. Oficerskiej 7, Mickiewicza 21 i Podchorążych 21 odwiedzimy na koniec kolędy. Za pomyłkę przepraszamy.

4. W okresie kolędy, do 23 stycznia, kancelaria parafialna będzie czynna tylko w soboty od 10.00 do 12.00.

5. W najbliższych tygodniach, podobnie jak w ubiegłym roku, będziemy gościć w naszej parafii br. Mateusza Magierę, kapucyna z Krakowa, który będzie nam służył duszpasterską pomocą na czas kolędy. Życzymy mu udanego i owocnego pobytu.

6. Msza Św. z udziałem wspólnoty Żywego Różańca odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 15.00, a po niej spotkanie opłatkowe w Sali św. Ojca Pio. Od Nowego Roku comiesięczne Msze św. dla tej wspólnoty będą odprawiane o zmienionej godzinie, czyli o 15.00.

7. Również za tydzień serdecznie zapraszamy do naszego kościoła na koncert kolęd, który odbędzie o godz. 16.30. Podczas koncertu wystąpią: Schola kapucyńska, uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej, kwintet dęty Zespołu Szkół Muzycznych oraz Chór Kameralny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Kazimiera Jagiełło z ulicy Oficerskiej, lat 87; Witold Lenart z ul. Podchorążych, lat 41 oraz Filomena Duda z ul. Mickiewicza, lat 68. Wieczne odpoczywanie

Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25 grudnia 2016 r.

W tym pięknym czasie świętowania przyjścia na świat naszego Pana Jezusa Chrystusa, proszę przyjąć od naszej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów najserdeczniejsze życzenia. Oby Pan Jezus, przychodząc do Waszych serc i domów, napełnił je Swoją miłością, pokojem i radością. Niech spocznie na Was Jego błogosławieństwo.

1. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania osobom, które zaangażowały się w przedświąteczne prace w kościele i wraz z br. Adamem przygotowały szopkę bożonarodzeniową oraz świąteczny wystrój kościoła.

2. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym obchodzimy:

 • w poniedziałek – Święto św. Szczepana – Tego dnia Msze św. według porządku niedzielnego.
 • we wtorek – Święto św. Jana Apostoła. W tym dniu na Mszach św. błogosławimy wino.
 • w środę – Święto Świętych Młodzianków;
 • w piątek – Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

3. W sobotę 31 grudnia ostatni dzień Roku Pańskiego 2016-go. O godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-błagalne, a po nim, o godz. 18.30 na Mszę św. na zakończenie roku. Za udział w nabożeństwie i odśpiewanie hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

4. Wizytę duszpasterską – kolędę rozpoczniemy w poniedziałek 2 stycznia. Plan kolędy znajduje się w gablocie ogłoszeń oraz na stronie internetowej parafii.

5. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: Kazimiera Jagiełło z ulicy Oficerskiej, lat 87. Wieczne odpoczywanie

IV Niedziela Adwentu  – 18 grudnia 2016 r.

1. Młodzież ze wspólnoty oazowej rozprowadza dziś na placu kościelnym sianko na stół wigilijny oraz domowe pierniki. Zebrane ofiary posłużą na dofinansowanie wyjazdu rekolekcyjnego dzieci i młodzieży z tej wspólnoty.

2. Schola Kapucyńska natomiast rozprowadza swoją nową płytę z kolędami w cenie 15 zł. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na zorganizowanie warsztatów muzycznych.

3. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 16.00 harcerze przekażą Betlejemskie Światełko Pokoju zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa. W najbliższych dniach będzie ono płonąć przy ołtarzu, aby można było zapalić od niego swoją świecę i zanieść je do domu.

4. W tym tygodniu swoje imieniny obchodzą trzej nasi bracia: br. Dariusz Korman – w poniedziałek 19 grudnia, Zenon Pieprzak – w czwartek 22 grudnia oraz br. Adam Rycek – w sobotę 24 grudnia. Zapraszamy w tych dniach na Mszę Św. o godz. 6.00 rano, podczas której będziemy się modlić w intencji danego Solenizanta. Pamiętajmy również o nich w naszych indywidualnych modlitwach.

5. Zachęcamy do duchowego przygotowania się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia poprzez przystąpienie do sakramentu pojednania. Jednocześnie prosimy, by nie zwlekać ze spowiedzią do ostatniej chwili.

Porządek spowiedzi w nadchodzących dniach:

 • Od poniedziałku do czwartku spowiadamy od 6.00 do 9.30 i od 18.00 do 19.00. W ciągu dnia nasi kapłani jeżdżą do pomocy w spowiedzi w parafiach naszego dekanatu. W czwartek również spowiedź przedświąteczna u Ojców Franciszkanów oraz w Parafii Św. Ducha.
 • W piątek w naszym kościele spowiadać będą księża z dekanatu w godzinach od 8.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00. Tego dnia spowiedź również w kościele Farnym oraz w kościele św. Piotra i Jana.
 • W sobotę będziemy spowiadać od 6.00 do 12.00. O godz. 12.00 kościół zostanie zamknięty, aby móc go posprzątać i przygotować na święta.

6. W sobotni wieczór zasiądziemy w naszych domach do Wieczerzy wigilijnej. Prosimy, aby przeżyć ją zgodnie z chrześcijańską i polską tradycją – poprzez wspólną modlitwę, czytanie fragmentu Ewangelii z opisem narodzin Zbawiciela, dzielenie się opłatkiem i życzeniami, posiłek złożony z dań bezmięsnych, wstrzemięźliwość od alkoholu, wspólny śpiew kolęd oraz uczestnictwo w Pasterce. Same Święta natomiast niech będą czasem modlitwy i spotkań z najbliższymi w atmosferze miłości i życzliwości.

7. W Wigilię nie będzie Mszy św. wieczornej, a poranne odprawiane będą według porządku dnia powszedniego. Pasterki będziemy celebrować o godz. 22.00 i 24.00. Tego dnia kancelaria parafialna będzie nieczynna.

8. W przyszłą niedzielę będziemy świętować Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

9. Wspólnota Ruchu Światło-Życie zaprasza dzieci i młodzież (od 4 klasy szkoły podstawowej) na „Zimowisko z Oazą”, które odbędzie się w dniach od 23 do 27 stycznia w Krościenku nad Dunajcem. Koszt 200 zł. Zapisy i informacje u br. Tomasza Olejnika – moderatora wspólnoty oazowej.

10. Zachęcamy do nabycia świątecznego numeru naszego pisma parafialnego „Przystań”.

11. Akcja Charytatywna „Pomagam ci” oraz krośnieńscy piekarze zapraszają na Wigilię Chleba w dniu 22 grudnia (czwartek) o godz. 14.00 na krośnieńskim rynku.

12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: Bogusław Fruga z ul. Powstańców Warszawskich, lat 65. Wieczne odpoczywanie

Na czas bezpośredniego przygotowania do świąt, życzymy wszystkim Bożego pokoju, dużo cierpliwości i wzajemnej życzliwości.

III Niedziela Adwentu  – 11 grudnia 2016 r.

1. Młodzież Franciszkańska Tau rozprowadza dzisiaj przed kościołem tradycyjne kapucyńskie opłatki wigilijne z miodem, natomiast młodzież z Oazy sianko na stół wigilijny. Zebrane ofiary posłużą na dofinansowanie wyjazdu młodzieży na rekolekcje.

2. Dzisiaj o godz. 15.00 dodatkowa Msza św. dla dzieci przygotowujących się do I  Komunii św. i ich rodziców.

3. W dni powszednie Adwentu o godz. 6.00 rano zapraszamy na Roraty, natomiast od poniedziałku do piątku o godz. 5.00 rano na modlitwę poranną Kościoła – Jutrznię, celebrowaną przez Wspólnotę Neokatechumenalną.

4. Nowennę do Dzieciatka Jezus przed Uroczystością Narodzenia Pańskiego rozpoczniemy w piątek 16 grudnia. Będziemy ją odprawiać w ramach nabożeństw o godz. 18.00.

5. W przyszłą niedzielę o godz. 13.30 Msza św. z udziałem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

6. W niedzielę za tydzień o godz. 16.00 zapraszamy serdecznie na Mszę św. harcerską z przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju.

7. Za tydzień ukaże się świąteczny numer naszego pisma parafialnego „Przystań”.

8. Wspólnota Ruchu Światło-Życie zaprasza dzieci i młodzież (od 4 klasy szkoły podstawowej) na „Zimowisko z Oazą”, które odbędzie się w dniach od 23 do 27 stycznia 2017 roku w Krościenku nad Dunajcem. Koszt 200 zł. Zapisy i informacje u br. Tomasza Olejnika – moderatora wspólnoty oazowej.

9. Prezydent Krosna zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na Wigilię, połączoną z dzieleniem się opłatkiem i kolędowaniem, która odbędzie się w niedzielę 18 grudnia o godz. 16.30 na krośnieńskim Rynku.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

II Niedziela Adwentu  – 4 grudnia 2016 r.

1. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy parafialne rekolekcje adwentowe, które potrwają do środy 7 grudnia. Prowadzi je Robert Rabka. Nauki rekolekcyjne będą głoszone dzisiaj na wszystkich Mszach Św., natomiast w poniedziałek, wtorek i środę na Mszach Św. o godz. 6.00, 9.00 i 18.30. W ramach rekolekcji po Mszach Św. wieczornych odbywać się będą również specjalne nabożeństwa.

2. Dzisiaj o godzinie 16.00 dodatkowa Msza Św. z udziałem Żywego Różańca.

3. Przed kościołem jest możliwość nabycia świec wigilijnych Caritas, z których dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom z ubogich rodzin. Przedstawiciele krośnieńskiego Hospicjum rozprowadzają natomiast świąteczne ciastka i kwestują na rzecz Hospicjum.

4. W całej Polsce przeżywamy dziś Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Ofiary na ten cel można złożyć do skarbony pod chórem.

5. W dni powszednie Adwentu o godz. 6.00 rano zapraszamy na Roraty, natomiast od poniedziałku do piątku o godz. 5.00 rano na modlitwę poranną Kościoła – Jutrznię, celebrowaną przez Wspólnotę Neokatechumenalną.

6. W czwartek 8 grudnia obchodzić będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Miedzy 12.00 a 13.00 zapraszamy do kościoła na modlitwę w Godzinie Łaski. O godz. 18.00 odbędą się Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, natomiast o godz. 18.30 uroczysta Msza Św., na której dokonamy odnowienia Aktu poświęcenia się Niepokalanej. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy, zwłaszcza siostry i braci z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Młodzież Franciszkańską Tau oraz członków Ruchu Światło-Życie, którym patronuje Niepokalana. Z racji uroczystości, w czwartek Msza Św. o godz. 6.00 rano nie będzie miała charakteru rorat.

7. Comiesięczna Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar tragedii smoleńskiej odbędzie się w sobotę 10 grudnia o godz. 18.30. Przewodniczyć jej będzie i kazanie wygłosi Patryk Jankiewicz.

8. Nasi bracia zakonni zakończyli roznoszenie opłatków wigilijnych do rodzin naszej parafii. Dziękujemy za ich życzliwe przyjęcie. Ofiary złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone na inwestycje w naszym kościele. Osoby, które nie były obecne w domu podczas roznoszenia opłatków mogą go otrzymać w najbliższy wtorek. Należy to zgłosić telefonicznie.

9. W przyszłą niedzielę o godz. 15.00 Msza Św. dla dzieci przygotowujących się do I  Komunii Św. i ich rodziców. Natomiast Mszę Św. o godz. 18.30 będzie oprawiała muzycznie schola kapucyńska, a po niej będzie rozprowadzała swoją płytę z kolędami w cenie 15 zł. Dochód będzie przeznaczony na zorganizowanie warsztatów muzycznych dla młodzieży.

10. Za tydzień Młodzież Franciszkańska Tau będzie rozprowadzać przed kościołem tradycyjne kapucyńskie opłatki wigilijne z miodem, natomiast młodzież z Oazy sianko na stół wigilijny. Zebrane ofiary posłużą na dofinansowanie wyjazdu młodzieży na rekolekcje.

11. Prezydent Miasta Krosna zaprasza do udziału w wydarzeniu „Rynek Krosna – Świąteczne Serce Miasta”, w ramach którego zaplanowano szereg atrakcji. Szczegóły na plakacie.