logo2

Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krośnie

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Ogłoszenia duszpasterskie

4. Niedziela Wielkanocna – 22 kwietnia 2018 r.

1. Dzisiejsza „Niedziela Dobrego Pasterza” rozpoczyna Tydzień modlitw o powołania. Pamiętajmy o tej intencji w naszych indywidualnych modlitwach. Braciom: Mateuszowi i Adamowi dziękujemy za to, że podzielili się z nami doświadczeniem swojego powołania. Po Mszy św. przed kościołem można złożyć ofiarę na potrzeby naszego kapucyńskiego seminarium w Krakowie.

2. Młodzież Franciszkańska Tau rozprowadza na placu kościelnym domowe ciastka. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na wyjazdy rekolekcyjne młodzieży z tej wspólnoty. Młodzież zaprasza również wszystkich gimnazjalistów, licealistów i studentów na wakacyjne rekolekcje nawrócenia Spoleto, a także na spotkania, które odbywają się w każdy piątek o godzinie 17.00 w Domu katechetycznym.

3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

 • w poniedziałek – Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski;
 • we wtorek – Święto św. Feliksa z Sigmaringen;
 • w środę – Święto św. Marka Ewangelisty. Tego dnia swoje imieniny obchodzi br. Marek Haśko. Zapraszamy na Mszę św. w intencji Solenizanta o godz. 18.30. Pamiętajmy również o nim w naszych indywidualnych modlitwach.

4. W dniach od 24 do 28 kwietnia nasza braterska wspólnota przeżywać będzie wizytację pasterską przełożonego naszej prowincji zakonnej – br. Tomasza Żaka. W jej ramach przewidziane jest spotkanie Prowincjała z przedstawicielami wszystkich grup i wspólnot parafialnych w czwartek o godz. 19.15 w Domu katechetycznym.

5. Osoby, które pragną pogłębić swoje życie duchowe, ożywić wiarę w Boga, otworzyć się na dary Ducha Świętego i odkryć piękno modlitwy z Pismem Świętym, zapraszamy do wzięcia udziału w Seminarium Odnowy Wiary. Cykl ośmiu cotygodniowych spotkań i tematycznych konferencji rozpocznie się w środę 25 kwietnia o godz. 19.15 w Domu katechetycznym.

6. Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd do Czech. Termin wyjazdu zostaje jednak zmieniony na 8 czerwca. Powrót – 10 czerwca. Zapisy i szczegóły u o. Marka.

7. Caritas Archidiecezji Przemyskiej organizuje w czasie wakacji w Tryńczy kolonie dla dzieci w wieku od 9 do 16 lat, pochodzących z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Składana ofiara za uczestnika, za tygodniowy pobyt z wyżywieniem, to kwota 100 zł. Zapisy do 10 maja w kancelarii parafialnej.

8. Akcja Charytatywna „Pomagam Ci zaprasza wszystkie osoby zadłużone w różnych instytucjach finansowych na spotkanie we wtorek 24 kwietnia o godz. 18.00 do Sali Ojca Pio.

9.  Do nabycia jest nowy numer naszego pisma parafialnego „Przystań”.

10. Zachęcamy do zapoznania się z treścią najnowszego „Głosu Ojca Pio”, który tym razem szczególnie adresowany jest do wszystkich mężczyzn. Prowadzi on Czytelnika po różnych wymiarach ojcostwa, pomagając zrozumieć jego znaczenie i związane z nim wyzwania.

wieczne-pioro-fot-onet.pl_

Archiwum ogłoszeń

3. Niedziela Wielkanocna – 15 kwietnia 2018 r.

1. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które będą przeznaczone na renowację kościoła.

2. We wtorek 17 kwietnia swoje imieniny obchodzi br. Robert Krawiec. Zapraszamy na Mszę św. w intencji Solenizanta o godz. 18.30. Pamiętajmy również o nim w naszych indywidualnych modlitwach.

3. W piątek 20 kwietnia nasi współbracia: o. Wit Urbanik, o. Ewaryst Kutrzuba, o. Karol Jopek oraz o. Cyryl Mozdyniewicz będą obchodzić 50-tą rocznicę otrzymania święceń kapłańskich. Zapraszamy na Mszę św. jubileuszową o godz. 18.30 i prosimy o modlitwę w intencji Jubilatów.

4. Zachęcamy do udziału w darmowych Warsztatach czytania Słowa Bożego metodą Lectio divina. Rozpoczną się one w piątek 20 kwietnia o godzinie 19.00 w Domu Katechetycznym. Będą trwać także w sobotę od 9.00 do 12.00 i od 15.00 do 17.00. Spotkania poprowadzi Mariusz Leszczak, kapucyn z Częstochowy. Szczegóły na banerze przed świątynią.

5. W przyszłą „Niedzielę Dobrego Pasterza”, rozpoczynającą Tydzień Modlitw o powołania do służby Bożej w Kościele, nasz diakon br. Mateusz Skoczylas wygłosi okolicznościowe kazania na temat powołania kapłańskiego i zakonnego. W tym dniu także odbędzie się kwesta przed kościołem na rzecz naszego Seminarium w Krakowie.

6. Za tydzień o godz. 13.30 Msza św. z udziałem Grupy Modlitwy Ojca Pio. Natomiast Młodzież Franciszkańska Tau będzie rozprowadzać na placu kościelnym domowe ciastka. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na wyjazdy rekolekcyjne młodzieży z tej wspólnoty.

7. Wspólnoty neokatechumenalne zapraszają na Spotkania ewangelizacyjne w ramach wielkanocnej Wielkiej Misji na Placach. Będą się one odbywać przez pięć kolejnych niedziel wielkanocnych na placu przy Krzyżu Papieskim. Na pierwsze zapraszamy już dzisiaj, o godz. 15:30.

8. Są jeszcze miejsca na wyjazd do Czech: zwiedzanie Pragi, odwiedzenie pięknych Jaskiń Punkvy, wizytę w Velehradzie i Ołomuńcu. Dodatkowe informacje w gablotce parafialnej, na stronie internetowej parafii i w zakrystii. Zapisy i szczegóły u o. Marka. Wyjazd 30 kwietnia, powrót 2 maja.

9. W przyszłą niedzielę ukaże się kwietniowy numer naszego pisma parafialnego „Przystań”.

10. Nasz parafianin br. Bartosz Ekert zamierza przyjąć święcenia diakonatu, które zostały zaplanowane na dzień 19 maja 2018 r. W związku z tym, gdyby komuś były znane okoliczności, które mogłyby doradzać odłożenie bądź odmówienie mu święceń, prosimy powiadomić proboszcza.

11. Ojcowie Franciszkanie zapraszają na Mszę św. w intencji mężczyzn w piątek, 20 kwietnia, o godz. 18.30.

12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wiecznościMelania Kandefer z ul. Oficerskiej, lat 80Franciszek Pawłowski z ul. Staszica, lat 90 oraz Janina Jagiełło z ul. Powstańców Warszawskich, lat 91. Wieczne odpoczywanie

2. Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego) – 8 kwietnia 2018 r.

1. O godz. 15.00 zapraszamy dziś do kościoła na Godzinę Miłosierdzia.

2. Młodzież ze wspólnoty oazowej rozprowadza na placu kościelnym domowe ciastka. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na wyjazdy rekolekcyjne dzieci i młodzieży z tej wspólnoty.

3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy w poniedziałek Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przeniesioną z dnia 25 marca. Jest to Dzień Świętości Życia, w którym modlimy się o poszanowanie ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zachęcamy do włączenia się w dzieło Duchowej adopcji dziecka poczętego zagrożonego aborcją. Na bocznym ołtarzu św. Antoniego znajdują się deklaracje wraz informacjami na ten temat. W poniedziałek podczas Mszy Św. o godz. 9.00 i 18.30 będzie możliwość złożenia przyrzeczenia adopcyjnego.

4. Chętnych do udziału w spotkaniach modlitewno-formacyjnych wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym zapraszamy w czwartki o godzinie 19.15 do kaplicy Domu katechetycznego.

5. Comiesięczna Msza św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar tragedii smoleńskiej odbędzie się w sobotę 14 kwietnia o godz. 18.30. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi Ks. Prał. Edward Sznaj – Proboszcz z Korczyny.

6. W przyszłą niedzielę o godz. 13.30 Msza św. z udziałem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, natomiast o godz. 15.00 Msza św. dla dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii św. i ich rodziców.

7. Ofiary złożone za tydzień na tacę będą przeznaczone na renowację naszego kościoła.

8. Grupa Modlitwy Ojca Pio zaprasza do udziału w Kongresie Grup Modlitwy Ojca Pio, który odbędzie się w Cieklinie, w sobotę 14 kwietnia. Wyjazd autokarem o godz. 8.00 sprzed klasztoru. Koszt 20 zł. Zapisy w zakrystii.

9. W dniach od 30 kwietnia do 2 maja zapraszamy na wyjazd do Czech. W programie piękna Praga z Praskim Dzieciątkiem i wieloma innym wspaniałymi zabytkami, a także największe miejsce pielgrzymkowe w Velehradzie i malowniczy Ołomuniec. Do tego spływ podziemną rzeką w Jaskiniach Punkvy. Szczegóły na plakacie w gablocie ogłoszeń i na naszej parafialnej stronie internetowej. Zapisy u o. Marka.

10. Ojcowie Franciszkanie zapraszają na Mszę św. dziękczynną za uczestników i szczęśliwy przebieg Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, piątek 13 kwietnia, o godz. 17.00.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa” i „Niedzieli”.

12. Trwa okres rozliczeń podatkowych – serdecznie zachęcamy do przekazania 1% swojego podatku na rzecz naszego kapucyńskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które pomaga osobom bezdomnym. W tym celu wypełniając zeznanie podatkowe wystarczy wpisać numer KRS Dzieła. Zachęcamy do zabrania ze sobą ulotek i formularzy PIT-OP, przy pomocy których w łatwy sposób mogą rozliczyć się Emeryci i Renciści.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 1 kwietnia 2018 r.

W tym radosnym czasie świętowania Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa proszę przyjąć od naszej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Oby Zmartwychwstały Pan, przychodząc do Waszych serc i domów, napełnił je Swoją miłością, pokojem i radością. Niech stale towarzyszy Wam jego łaska.

1. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy czynnie włączyli się w celebracje Liturgii Triduum Paschalnego, zwłaszcza: Liturgicznej Służbie Ołtarza, Scholi kapucyńskiej, harcerzom, panu organiście oraz osobom które wraz z br. Adamem wykonały dekoracje Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

2. Dzisiaj o godz. 17.45 zapraszamy do kościoła na uroczyste Nieszpory chrzcielne kończące Triduum Paschalne.

3. Świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa jest przedłużone w liturgii na czas Oktawy Wielkanocy, która trwa przez osiem dni, aż do przyszłej Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

4. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. według porządku niedzielnego.

5. Chętnych do udziału w spotkaniu modlitewnym Odnowy w Duchu Świętym zapraszamy w czwartek, 5 kwietnia, po Mszy Świętej wieczornej, do sali Ojca Pio w Domu Katechetycznym.

6. W najbliższy piątek, z racji na Oktawę, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to także pierwszy piątek miesiąca, dlatego od godz. 16.30 będzie spowiedź dla dzieci i młodzieży, a o godz. 17.00 Msza św. Natomiast o godz. 19.15 zapraszamy na Modlitewny Wieczór Uwielbienia. Do chorych kapłani udadzą się z posługą sakramentalną od godz. 9.30.

7. Za tydzień, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, o godz. 15:00 zapraszamy do kościoła na Godzinę Miłosierdzia.

8. W przyszłą niedzielę młodzież ze wspólnoty oazowej będzie sprzedawać na placu kościelnym ciastka domowe „Faustynki”. Ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na wyjazdy rekolekcyjne dzieci i młodzieży z tej wspólnoty.

9. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Krakowa – Łagiewnik w przyszłą niedzielę, 8 kwietnia. Wyjazd o godz. 6.00 sprzed klasztoru. Koszt 35 zł. Zapisy w zakrystii.

10. Grupa Modlitwy Ojca Pio zaprasza do udziału w Kongresie Grup Modlitwy Ojca Pio, który odbędzie się w Cieklinie, w sobotę 14 kwietnia. Wyjazd autokarem o godz. 8.00 sprzed klasztoru. Koszt 20 zł. Zapisy w zakrystii.

11. W dniach od 30 kwietnia do 2 maja zapraszamy na wyjazd do Czech. W programie piękna Praga z Praskim Dzieciątkiem i wieloma innym wspaniałymi zabytkami, a także największe miejsce pielgrzymkowe w Velehradzie i malowniczy Ołomuniec. Do tego spływ podziemną rzeką w Jaskiniach Punkvy. Szczegóły na plakacie w gablocie ogłoszeń i na naszej parafialnej stronie internetowej. Zapisy u o. Marka.

Niedziela Palmowa – 25 marca 2018 r.

1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień, w którym przeżywać będziemy Święte Triduum Paschalne – trzy najświętsze dni w ciągu całego roku.

 Prosimy, aby kto jeszcze tego nie uczynił, pojednać się z Panem Bogiem poprzez sakramentalną spowiedź, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem Triduum. Na czas przedświąteczny wprowadzamy całodniowy dyżur spowiedzi. W Wielki Poniedziałek i Wtorek spowiadać będziemy od godz. 6.00 rano do 19.00. W Wielką Środę od godz. 6.00 do 12.00 i od godz. 15.00 do 19.00. Tego dnia w godz. od 12.00 do 15.00 kościół będzie zamknięty, gdyż odbywać się będzie jego sprzątanie przed świętami. Prosimy chętnych parafian o pomoc.

♦ W Wielki Czwartek i Piątek będziemy spowiadać od 6.30 do 17.00, a w Wielką Sobotę od 6.30 do 15.00.

♦ Gorąco zachęcamy do głębokiego przeżycia Triduum Paschalnego poprzez udział w liturgii, adorację i modlitewne czuwanie.

W Wielki Czwartek o godz. 18.30 zgromadzimy się na jedynej tego dnia Mszy św. – Mszy Wieczerzy Pańskiej. Po jej zakończeniu Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy, w której będziemy trwać na adoracji do godz. 24.00.

Wielki Piątek podejmujemy post ścisły, czyli ograniczenie ilościowe w spożyciu pokarmów – jeden posiłek do syta i dwa lekkie oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Od godz. 6.30 będzie możliwość, aby trwać przy Panu Jezusie na adoracji w Ciemnicy. O godz. 8.00 będziemy celebrować poranną modlitwę Kościoła – Jutrznię wraz z Godziną czytań. O godz. 15.00 – godzinie śmierci Chrystusa,  będziemy modlić się w Ciemnicy Koronką do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 15.30 na placu przed kościołem odprawimy Drogę Krzyżową. Centralnym momentem w przeżywaniu tego dnia będzie Liturgia Męki Pańskiej, którą będziemy celebrować o godz. 18.30. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie umieszczony w Grobie PańskimAdoracja będzie trwać przez całą noc i całą Wielką Sobotę aż do wieczornej liturgii. Postarajmy się, aby nawet na chwilę Pan Jezus nie pozostał sam. Od 22.30 do 24.00 do czuwania zapraszamy młodzież, a od 24.00 parafian mieszkających przy następujących ulicach:

 • od godz. 24.00 do 1.00 – ulice: Staszica, Bursaki, Kapucyńska i Wisłocza.
 • od 1.00 do 2.00 – ulice: Oficerska i Podchorążych;
 • od 2.00 do 3.00 – ulice: Powstańców Warszawskich i Powstańców Śląskich;
 • od 3.00 do 4.00 – ul. Mickiewicza;
 • od 4.00 do 5.00 – ulice: Wojska Polskiego i Szarych Szeregów;
 • od 5.00 do 6.00 – ulice: Niepodległości, Lenarta i Krzywa;

W Wielką Sobotę o godz. 8.00 będziemy modlić się Jutrznią z Godziną czytańŚwięcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie na placu kościelnym od godz. 9.00 do 17.00.

Liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna już obchody Niedzieli Zmartwychwstania, rozpoczniemy o godz. 20.00 na placu przed kościołem. Przynosimy na nią świece. Procesja rezurekcyjna odbędzie się w niedzielę o godz. 6.00 rano, a bezpośrednio po niej będziemy celebrować uroczystą Mszę św. Tego dnia nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego. W Niedzielę Wielkanocną zapraszamy również do kościoła na uroczyste Nieszpory chrzcielne, kończące Triduum Paschalne, o godz. 17.45.

2. W Wielkim Tygodniu kancelaria parafialna będzie nieczynna.

3. Na placu przed kościołem są jeszcze do nabycia baranki wielkanocne Caritas. Dzisiaj odbywa się również kwesta na rzecz krośnieńskiego hospicjum w ramach akcji „Pola Nadziei”.

4. Zachęcamy do nabycia nowego, świątecznego numeru naszego pisma parafialnego „Przystań”.

5. Prezydent Krosna zaprasza w Wielką Sobotę o godz. 12.00 na krośnieński Rynek, gdzie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów na stół wielkanocny.

6. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności Kazimierz Jarząb z ul. Staszica, lat 86. Wieczne odpoczywanie

5. Niedziela Wielkiego Postu – 18 marca 2018 r.

1. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które będą przeznaczone na renowację naszego kościoła.

2. Serdecznie witamy w naszej parafii br. Mateusza Skoczylasa, diakona, który do momentu otrzymania w maju święceń prezbiteratu będzie posługiwał w naszej parafii.

3. Na placu kościelnym są dzisiaj do nabycia świece oraz baranki wielkanocne Caritas, z których dochód przeznaczony jest na pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej.

4. W poniedziałek 19 marca obchodzić będziemy Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – patrona Kościoła Świętego, a także Krakowskiej Prowincji Kapucynów. Tego dnia w Krakowie trzech naszych współbraci złoży śluby wieczyste, w tym nasz parafianin – br. Bartosz Ekert. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

5. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej. Obrzęd poświęcenia palm odbywać się będzie na wszystkich Mszach św., natomiast uroczysta procesja z palmami na Mszach św. o godz. 10.30 i 13.30. Msza św. z udziałem Grupy Modlitwy Ojca Pio o godz. 13.30.

6. Za tydzień ukaże się świąteczny numer naszego pisma parafialnego „Przystań”.

7. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Krakowa – Łagiewnik 8 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wyjazd o godz. 6.00 sprzed klasztoru. Koszt 35 zł. Zapisy w zakrystii.

8. Prezydent Miasta Krosna zaprasza do udziału w wydarzeniu: Rynek Krosna. Wielkanocne Serce Miasta, w ramach którego w Niedzielę Palmową, o godz. 12.00, na krośnieńskim Rynku odbędzie się święcenie palm wielkanocnych. Szczegóły na plakacie.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności Stefan Siuciak z ul. Wojska Polskiego, lat 79. Wieczne odpoczywanie…

4. Niedziela Wielkiego Postu – 11 marca 2018 r.

1. Zachęcamy do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych:

 • Droga Krzyżowa – w piątek: o godz. 9.30 i 18.00 dla dorosłych, o godz. 17.00 dla dzieci i o godz. 19.15 dla młodzieży;
 • Gorzkie Żale – w niedzielę o godz. 17.30. Taca zbierana na Gorzkich Żalach jest przeznaczona na kwiaty oraz wystrój Grobu Pańskiego i ołtarza podczas świąt.

2. W sobotę 17 marca swoje imieniny obchodzi br. Patryk Jankiewicz. Zapraszamy na Mszę Św. w intencji Solenizanta o godz. 18.30. Pamiętajmy również o nim w naszych indywidualnych modlitwach.

3. Schola kapucyńska zaprasza na warsztaty muzyczne przed Triduum Paschalnym wszystkich, którzy pragną razem z nią uświetnić liturgię tych dni. Odbędą się one w przyszłą sobotę, 17 marca, o godz. 10.00, w sali świętego Franciszka, w Domu Katechetycznym.

4. Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na renowację naszego kościoła.

5. Msza św. z udziałem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 13.30.

6. W zakrystii są do nabycia świece oraz baranki wielkanocne Caritas, z których dochód przeznaczony jest na pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej.

7. Ojcowie Franciszkanie zapraszają na Drogę Krzyżową ulicami miasta w piątek 16 marca o godz. 17.30. Początek przy kościele Franciszkanów.

8. Krośnieńskie Towarzystwo muzyczne zaprasza na koncert wielkopostny w niedzielę 18 marca o godz. 18.00 do kościoła Franciszkanów.

9. W dniach od 22 do 24 marca organizowane są w Miejscu Piastowym coroczne wielkopostne rekolekcje dla nauczycieli i pracowników administracji. Szczegóły na plakacie.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Jan Biskup, lat 70 oraz Szymon Korta, lat 71, obaj z ulicy Mickiewicza. Wieczne odpoczywanie

1. Niedziela Wielkiego Postu – 18 lutego 2018 r.

1. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które będą przeznaczone na renowację naszego kościoła.

2. Zachęcamy do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych:

 • Droga Krzyżowa – w piątek: o godz. 9.30 i 18.00 dla wszystkich, o godz. 17.00 dla dzieci i o godz. 19.15 dla młodzieży;
 • Gorzkie Żale – w niedzielę o godz. 17.30. Taca zbierana na Gorzkich Żalach będzie przeznaczona na wystrój Grobu Pańskiego.

3. Przez cały okres Wielkiego Postu, zapraszamy również na modlitwę poranną Kościoła – Jutrznię, celebrowaną przez Wspólnotę Neokatechumenalną, od poniedziałku do piątku o godz. 5.00 rano.

4. Ojcowie Franciszkanie zapraszają na Mszę św. w intencji mężczyzn w czwartek 22 lutego o godz. 18.00.

5. W sobotę 24 lutego kancelaria parafialna będzie nieczynna.

6. W przyszłą niedzielę o godz. 13.30 Msza św. z udziałem Grupy Modlitwy św. Ojca Pio.

7. Trwa czas rozliczeń podatkowych – serdecznie zachęcamy do przekazania 1% swojego podatku na rzecz naszego kapucyńskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które pomaga osobom bezdomnym. W tym celu wypełniając zeznanie podatkowe wystarczy wpisać numer KRS Dzieła. Z tyłu ławek znajdują się ulotki oraz formularze PIT-OP, przy pomocy których w łatwy sposób mogą rozliczyć się także Emeryci i Renciści.

8. Zachęcamy do nabycia nowego numeru naszego pisma parafialnego „Przystań”.

6. Niedziela Zwykła – 11 lutego 2018 r.

1. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, rozpoczynająca czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, pokutę i uczynki miłosierdzia będziemy się przygotowywać do przeżycia Świąt Wielkanocnych. W Środę Popielcową Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 17.00, 18.30 i 20.00. Tego dnia wszystkie osoby powyżej 14-go roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, natomiast osoby od 18-go do 60-go roku życia zobowiązane są do postu ścisłego (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze).

2. W głębszym przeżyciu Wielkiego Postu będą nam pomagać specjalne nabożeństwa:

 • Droga Krzyżowa – w każdy piątek: o godz. 9.30 i 18.00 dla dorosłych, o godz. 17.00 dla dzieci i o godz. 19.15 dla młodzieży;
 • Gorzkie Żale – w każdą niedzielę o godz. 17.30.

3. Od poniedziałku do piątku o godz. 5.00 rano, przez okres Wielkiego Postu, zapraszamy na modlitwę poranną Kościoła – Jutrznię, celebrowaną przez Wspólnotę Neokatechumenalną.

4. W Środę Popielcową kancelaria parafialna będzie nieczynna.

5. Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na renowację naszego kościoła.

6. Za tydzień o godz. 13.30 Msza św. z udziałem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

7. W przyszłą niedzielę ukaże się również lutowy numer naszego pisma parafialnego „Przystań”.

8. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie informuje, że rozpoczął się nabór do klasy pierwszej na rok szkolny 2018/2019. Szczegóły w gablocie ogłoszeń.

9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności Elżbieta Urba z ul. Podchorążych, lat 75. Wieczne odpoczywanie

5. Niedziela Zwykła – 4 lutego 2018 r.

1. Dziękujemy br. Grzegorzowi Marszałkowskiemu za głoszone Słowo Boże i  przybliżenie nam, jak wygląda codzienna posługa najuboższym. Po Mszy św. na placu kościelnym wolontariusze będę rozdawać ulotki zachęcające do włączenia się w Dzieło Pomocy, jak również zbierać pieniądze do puszek na jego działalność.

2. Comiesięczna Msza św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar tragedii smoleńskiej odbędzie się w sobotę 10 lutego o godz. 18.30. Przewodniczyć jej będzie i kazanie wygłosi o. Józef Ochał.

3. W niedzielę, 11 lutego obchodzony jest w Kościele Światowy Dzień Chorego, poświęcony szczególnej modlitwie w intencji osób chorych. Starszych wiekiem i chorych parafian zapraszamy na Mszę św. o godz. 9.00, na której udzielony zostanie sakrament namaszczenia chorych. Prosimy, aby umożliwić chorym i starszym członkom swoich rodzin dotarcie na tę Mszę św.

4. Zachęcamy do włączenia się do akcji „Wyślij pączka dla Afryki” organizowanej przez kapucyńskich misjonarzy, której celem jest pomoc głodującym dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej. Szczegóły na plakacie w gablocie ogłoszeń.

5. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wiecznościBogusław Futiakiewicz z ul. Powstańców Warszawskich, lat 89 oraz Kazimiera Osielska z ul. Oficerskiej, lat 85. Wieczne odpoczywanie…

4. Niedziela Zwykła – 28 stycznia 2018 r.

1. Kończymy już odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. Jutro udamy się jeszcze do parafian, którzy z różnych przyczyn nie mogli przyjąć kapłana z wizytą kolędową w wyznaczonym przez nas terminie. Można to zgłosić na furcie lub telefonicznie do dzisiaj, do wieczora. Serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie, a także za wszystkie ofiary złożone przy okazji kolędy. Będą one przeznaczone na renowację naszego kościoła.

2. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym obchodzimy:

 • w środę – Wspomnienie św. Jana Bosko;
 • w piątek – Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia na podstawie dyspensy Metropolity Przemyskiego nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Na wszystkich Mszach św. odbędzie się błogosławieństwo świec. Msze św. według porządku dnia powszedniego. Z racji pierwszego piątku miesiąca dodatkowo spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 16.30, a o godz. 17.00 Msza św. Do chorych kapłani udadzą się z posługą sakramentalną od godz. 9.30. O godz. 19.15 zapraszamy na Modlitewny Wieczór Uwielbienia. Tego dnia przypada również Dzień Życia Konsekrowanego. Ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na klasztory kontemplacyjne.
 • w sobotę – Wspomnienie św. Błażeja, orędownika w chorobach gardła.

3. Zapraszamy do udziału w Seminarium Odnowy Wiary w środę o godz. 19.15 w Domu Katechetycznym oraz w Seminarium Wiary ze św. Ojcem Pio w czwartek o 19.15.

4. Kolejny cykl katechez przedmałżeńskich rozpocznie się w najbliższą środę 31 stycznia o godz. 19.00.

5. W przyszłą niedzielę będziemy gościć br. Grzegorza Marszałkowskiego – Dyrektora Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, który będzie głosił Słowo Boże i przybliży nam, jak wygląda codzienna posługa najuboższym.

6. Za tydzień w niedzielę dodatkowa Msza św. o godz. 15.00 z udziałem Żywego Różańca.

7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wiecznościZofia Tatrzańska z ul. Mickiewicza, lat 87. Wieczne odpoczywanie

3. Niedziela Zwykła – 21 stycznia 2018 r.

1. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które będą przeznaczone na renowację naszego kościoła.

2. Rozpoczęły się już prace remontowe w korytarzu klasztornym znajdującym się wzdłuż kościoła. Do czasu ich zakończenia nie będzie możliwe przeżywanie w nim niedzielnych Mszy św. Do chóru zakonnego można dostać się przez zakrystię.

3. Kontynuujemy odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. Od poniedziałku do piątku kolędę rozpoczynamy o godz. 16.00, a w sobotę o godzinie 15.00.

Plan kolędy na najbliższe dni:

 • w poniedziałek 22 tycznia – ul. Powstańców Warszawskich: 84 i 90 oraz ul. Krzywa
 • we wtorek 23 stycznia – ul. Niepodległości: 18, 20 i 22 oraz ul. Szarych Szeregów
 • w środę 24 stycznia – ul. Niepodległości: domy prywatne oraz ul. Staszica: 17 i 20
 • w czwartek 25 stycznia – ul. Staszica: 13 i 15
 • w piątek 26 stycznia – ul. Staszica: 4 ,8, 10, 12, 14, 16 i 22 oraz ulice: Kapucyńska, Bursaki i Wisłocza
 • w sobotę 27 stycznia – ul. Staszica: 1,5,9,11,19,21,23,25

4. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogły przyjąć kapłana z wizytą kolędową w wyznaczonym przez nas terminie, mogą to uczynić w poniedziałek 29 stycznia. Należy to zgłosić na furcie bądź telefonicznie.

5. W czasie kolędy kancelaria parafialna czynna jest tylko w sobotę od 10.00 do 12.00.

6. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym obchodzimy w środę – Wspomnienie św. Franciszka Salezego. Tego dnia swoje imieniny obchodzi o. Salezy Kafel. Zapraszamy o godz. 9.00 na Mszę św. w intencji Solenizanta. Pamiętajmy również o nim w naszych indywidualnych modlitwach.

7. Zapraszamy młodzież i dorosłych, chcących ożywić swą wiarę i pogłębić relację z Panem Bogiem, do udziału w Seminarium Odnowy Wiary. Rozpoczęcie cyklu spotkań w środę 24 stycznia o godz. 19.15 w Domu Katechetycznym. Cotygodniowe spotkania Seminarium Wiary obejmują wspólną modlitwę, śpiewy, konferencję, spotkanie w małych grupach i indywidualną modlitwę Pismem Świętym. Całość Seminarium Wiary kończy modlitwa o dary Ducha Świętego. Zachęcamy do udziału.

8. Zapraszamy również do udziału w Seminarium Wiary ze św. Ojcem Pio, które rozpocznie się w czwartek 25 stycznia o godz. 19.15 w Domu Katechetycznym i potrwa dwa miesiące. Adresowane jest ono do osób, które chcą odkrywać miłość Boga przy pomocy doświadczenia i myśli św. Ojca Pio.

9. Ojcowie Franciszkanie zapraszają na Mszę św. w intencji mężczyzn w piątek 26 stycznia o godz. 18.00.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

2 Niedziela Zwykła – 14 stycznia 2018 r.

1. Wspólnoty franciszkańskie zapraszają młodzież i dorosłych na Seminarium Wiary ze św. Franciszkiem z Asyżu dziś o godz. 16.00 w Domu Katechetycznym.

2. Kontynuujemy odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. Od poniedziałku do piątku kolędę rozpoczynamy o godz. 16.00, a w sobotę o godzinie 15.00.

Plan kolędy na najbliższe dni:

 • w poniedziałek 15 tycznia – ul. Mickiewicza 23
 • we wtorek 16 stycznia – ul. Mickiewicza: 10, 11, 14
 • w środę 17 stycznia – ul. Mickiewicza: 13, 15, 18
 • w czwartek 18 stycznia – ul. Mickiewicza: bloki 21 i 24, domy prywatne od 1do 20, oraz cała ul. Lenarta
 • w piątek 19 stycznia – ul. Niepodległości 16, ul. Powstańców Warszawskich: domy prywatne od 1 do 112, oraz ul. Powstańców Śląskich: 1,3,5,7,9
 • w sobotę 20 stycznia – ul. Niepodległości 16 B, ul. Powstańców Warszawskich: bloki 94 i 96

3. W okresie kolędy – do 27 stycznia kancelaria parafialna czynna jest tylko w soboty od 10.00 do 12.00.

4. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek – Wspomnienie pierwszych męczenników franciszkańskichwe wtorek – Wspomnienie św. Antoniego, opata; w piątek – Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, patrona naszej archidiecezji.

5. Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na renowację naszego kościoła.

6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

Niedziela Chrztu Pańskiego – 7 grudnia 2018 r.

1. Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Tradycyjnie jednak wystrój kościoła i kolędy pozostają do święta Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej.

2. Dziś o godz. 15.00 dodatkowa Msza Św. z udziałem wspólnoty Żywego Różańca.

3. Kontynuujemy odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. Od poniedziałku do piątku kolędę rozpoczynamy o godz. 16.00, a w sobotę o godzinie 15.00.

Plan kolędy na najbliższe dni:

 • w poniedziałek 8 stycznia – ul. Oficerska: 1 i 6
 • we wtorek 9 stycznia – ul. Wojska Polskiego: 36 i 38
 • w środę 10 stycznia – ul. Wojska Polskiego: 49, 59, 59 a, 65, 67, 69
 • w czwartek 11 stycznia – ul. Wojska Polskiego: domy prywatne od 1 do 37 oraz bloki 11 i 53
 • w piątek 12 stycznia – ul. Wojska Polskiego: 34, 55, 63 oraz ul. Mickiewicza 16
 • w sobotę 13 stycznia – ul. Mickiewicza: 22 i 28

4. W okresie kolędy – do 27 stycznia kancelaria parafialna czynna jest tylko w soboty od 10.00 do 12.00.

5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli” i „Głosu Ojca Pio”.

6. Przed kościołem harcerze kwestują na rzecz pomocy w zakupie protez kończyn dolnych dla harcerza, który w wyniku wypadku w pracy stracił obie nogi.

7. W sobotę 13 stycznia o godz. 16.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie odbędzie się koncert kolęd. Szczegóły na plakacie.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wiecznościWalery Szota z Mickiewicza, lat 64. Wieczne odpoczywanie

Niedziela Świętej Rodziny – 31 grudnia 2017 r.

1. Jutro Nowy Rok oraz Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego.

2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy piątek kapłani udadzą się z posługą sakramentalną do chorych od godz. 9.30. Ze względu na trwająca kolędę nie będzie Mszy św. dla dzieci o godz. 17.00. Spowiedź pierwszo-piątkowa dzieci w czasie Mszy św. porannych lub wieczorem od godz. 18.00 do 19.00. O godz. 19.15 zapraszamy na Modlitewny Wieczór Uwielbienia.

3. W sobotę 6 stycznia będziemy obchodzić Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego. Poświęcone kadzidło i kredę będzie można nabywać u młodzieży oazowej przed kościołem. Złożone ofiary zostaną przeznaczone na wyjazdy rekolekcyjne dzieci i młodzieży z tej wspólnoty. Tego dnia Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza na franciszkańską adorację przy żłóbku o godz. 18.00.

4. W przyszłą niedzielę o godz. 15.00 odbędzie się dodatkowa Msza św. z udziałem Żywego Różańca.

5. Wizytę duszpasterską – kolędę rozpoczniemy we wtorek 2 stycznia. Od poniedziałku do piątku będziemy odwiedzać naszych parafian od godz. 16.00, natomiast w sobotę od godz. 15.00. Prosimy, aby w miarę możliwości wszyscy członkowie rodziny byli wówczas obecni w domu. Na kolędę prosimy przygotować: stół nakryty białym obrusem, krzyż i świece, wodę święconą i kropidło. Dzieci i młodzież przygotowują zeszyty od religii. Ofiary składane przy okazji kolędy będą przeznaczone na renowację naszego kościoła. Woda święcona do nabierania znajduje się przy wejściu do kościoła, pod chórem organowym.

Plan kolędy na najbliższe dni:

 • we wtorek 2 stycznia – Podchorążych: 4, 21
 • w środę 3 stycznia – Podchorążych: 3, 5, 7, 17, 19, 23, 25
 • w czwartek 4 stycznia – Podchorążych: 9, 11, 13, 15 i ul. Oficerska: 3, 7
 • w piątek 5 stycznia – Oficerska: 2,4
 • sobotę 6 stycznia – nie chodzimy

6. W okresie kolędy – do 27 stycznia kancelaria parafialna czynna jest tylko w soboty od 10.00 do 12.00.

7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności Maria Kokoszka z ul. Oficerskiej, lat 77. Wieczne odpoczywanie

4. Niedziela Adwentu – 24 grudnia 2017 r.

1. Dzisiaj wieczorem zasiądziemy w naszych domach do Wieczerzy wigilijnej. Prosimy o przeżycie tego wieczoru zgodnie z chrześcijańską i polską tradycją – poprzez wspólną modlitwę, czytanie fragmentu Ewangelii z opisem narodzin Zbawiciela, dzielenie się opłatkiem i życzeniami, posiłek złożony z dań bezmięsnych, wstrzemięźliwość od alkoholu, wspólny śpiew kolęd oraz uczestnictwo w Pasterce. Same Święta natomiast niech będą czasem modlitwy i spotkań z najbliższymi w atmosferze miłości i życzliwości.

2. W dniu dzisiejszym spowiadamy do godz. 14.00.

3. Z racji Wigilii Bożego Narodzenia nie będzie dziś Mszy św. o godz. 18.30 i 20.00Pasterki będziemy celebrować o godz. 22.00 i 24.00.

4. Swoje imieniny obchodzi dziś br. Adam Rycek, a także nasz Pan organista. Życzymy im obfitości darów Ducha Świętego oraz wszelkich potrzebnych łask.

5. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego oraz w Święto św. Szczepana Msze św. według porządku niedzielnego.

6. W najbliższą środę i czwartek kancelaria parafialna będzie nieczynna.

7. Wszystkie pary małżeńskie, które w 2017 roku obchodziły swoje jubileusze – 5, 10, 15 lat małżeństwa i więcej, zapraszamy w przyszłą niedzielę – w Święto Świętej Rodziny na Mszę św. o godz. 10.30. Będzie wówczas okazja, aby odnowić swoje ślubowanie i umocnić się w łasce sakramentu małżeństwa.

8. Za tydzień, w niedzielę 31 grudnia, ostatni dzień Roku Pańskiego 2017-go. O godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-błagalne, a po nim, o godz. 18.30 na Mszę św. na zakończenie roku. Za udział w nabożeństwie i odśpiewanie hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

9. Wspólnota Ruchu Światło-Życie zaprasza dzieci i młodzież (od 4 klasy szkoły podstawowej) na zimowisko z Oazą, które odbędzie się w dniach od 29 stycznia do 2 lutego w Starym Sączu. Koszt wyjazdu: 250 zł. Zapisy i informacje u br. Tomasza Olejnika.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Niedzieli.

11. Czy sny mogą pomóc w relacji z Bogiem? Co o nich mówi Biblia? O czym śnił Ojciec Pio? – na te i inne pytania związane z tematyką snów odpowiada najnowszy numer „Głosu Ojca Pio” – serdecznie zapraszamy do lektury naszego kapucyńskiego dwumiesięcznika.

12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wiecznościHelena Pietrzak z ul. Mickiewicza, lat 88 oraz Roman Waliszko z ul. Mickiewicza, lat 51. Wieczne odpoczywanie

3. Niedziela Adwentu – 17 grudnia 2017 r.

1. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które zostaną przeznaczone na renowację naszego kościoła.

2. Na placu kościelnym Młodzież Franciszkańska „Tau” rozprowadza tradycyjne kapucyńskie opłatki wigilijne z miodem, młodzież z Oazy sianko na stół wigilijny oraz pierniki, natomiast Schola kapucyńska nagraną przez siebie płytę z kolędami. Złożone ofiary będą przeznaczone na wyjazdy rekolekcyjne osób z tych wspólnot.

3. Przed kościołem są też do nabycia świece wigilijne Caritas, z których dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom z ubogich rodzin.

4. W tym tygodniu swoje imieniny obchodzą trzej nasi bracia: br. Dariusz Korman – we wtorek 19 grudnia, br. Zenon Pieprzak – w piątek 22 grudnia oraz br. Adam Rycek – w niedzielę 24 grudnia. Zapraszamy na Msze św. w intencji Solenizantów: we wtorek, piatek i sobotę o godz. 18.30. Pamiętajmy również o nich w naszych indywidualnych modlitwach.

5. Zachęcamy do duchowego przygotowania się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia poprzez przystąpienie do sakramentu pojednania. Jednocześnie prosimy, by nie zwlekać ze spowiedzią do ostatniej chwili. Począwszy od tego roku, dzień przed Wigilią, nie będzie szczególnego dnia spowiedzi dekanalnej, jak to było w ubiegłych latach, gdy kapłani z dekanatu spowiadali w naszym kościele. Zamiast tego, na czas przedświąteczny wprowadzamy całodniowy dyżur spowiedzi. Od poniedziałku do soboty będziemy spowiadać od 6.00 do 19.00, natomiast w przyszłą niedzielę od 6.00 do 14.00.

6. Za tydzień w niedzielę, z racji Wigilii Bożego Narodzenianie będzie Mszy św. o godz. 18.30 i 20.00Pasterki będziemy celebrować o godz. 22.00 i 24.00.

7. Wspólnota Ruchu Światło-Życie zaprasza dzieci i młodzież (od 4 klasy szkoły podstawowej) na zimowisko z Oazą, które odbędzie się w dniach od 29 stycznia do 2 lutego w Starym Sączu. Koszt wyjazdu: 250 zł. Zapisy i informacje u br. Tomasza Olejnika.

9. Prezydent Krosna zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na Wigilię, połączoną z dzieleniem się opłatkiem i kolędowaniem, która odbędzie się w piątek 22 grudnia o godz. 17.30 na krośnieńskim Rynku.

10. Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie zaprasza na koncert charytatywny na rzecz wychowanków Domu Dziecka w Krośnie w środę 20 grudnia, o godz. 17.30, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych.

11.  Zachęcamy do nabycia świątecznego numeru naszego pisma parafialnego „Przystań”.

12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wiecznościWeronika Nowak z ul. Staszicalat 72 oraz Michał Starecki z ul. Mickiewicza, lat 95. Wieczne odpoczywanie…

2. Niedziela Adwentu – 10 grudnia 2017 r.

1. W całej Polsce przeżywamy dziś Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Dziękujemy br. Jerzemu Zielińskiemu z Ukrainy za głoszone nam Słowo Boże. Przed kościołem można złożyć u niego ofiarę na potrzeby tamtejszych chrześcijan.

2. Dzisiaj na placu kościelnym Młodzież Franciszkańska „Tau” rozprowadza tradycyjne kapucyńskie opłatki wigilijne z miodem, natomiast młodzież z Oazy sianko na stół wigilijny oraz pierniki. Złożone ofiary będą przeznaczone na wyjazdy rekolekcyjne młodzieży z tych wspólnot.

3. W dni powszednie Adwentu o godz. 18.30 zapraszamy na Roraty, natomiast od poniedziałku do piątku o godz. 5.00 rano na modlitwę poranną Kościoła – Jutrznię, celebrowaną przez Wspólnotę Neokatechumenalną.

4. Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na renowację naszego kościoła.

5. Za tydzień na Mszę św. o godz. 13.30 zapraszamy członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Natomiast o godz. 15.00 odbędzie się Msza św. dla dzieci przygotowujących się do I  Komunii Św. i ich rodziców.

6. W przyszłą niedzielę ukaże się grudniowy, świąteczny numer naszego pisma parafialnego „Przystań.

7. W zakrystii są już do nabycia świece wigilijne Caritas, z których dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom z ubogich rodzin.

8. Wspólnota Ruchu Światło – Życie zaprasza dzieci i młodzież (od 4 klasy szkoły podstawowej) na zimowisko z Oazą, które odbędzie się w dniach od 29 stycznia do 2 lutego w Starym Sączu. Koszt wyjazdu: 250 zł. Zapisy i informacje u br. Tomasza Olejnika.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

10. W przyszły weekend na terenie Krosna odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod nazwą „Dzień Dawcy Szpiku dla Mikołaja i Innych”. Szczegóły w gablocie parafialnej.

11. Prezydent Miasta Krosna informuje o możliwości skorzystania z oferty dofinansowania na tzw. Odnawialne Źródła Szczegóły w gablocie.

1. Niedziela Adwentu – 3 grudnia 2017 r.

1. Dzisiaj rozpoczynamy przeżywanie liturgicznego okresu Adwentu, a jednocześnie naszych parafialnych rekolekcji adwentowych, które poprowadzi ks. Grzegorz Korczak – kapłan archidiecezji łódzkiej wraz z członkami Katolickiej Szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych „Dzieci Światłości”. Nauki rekolekcyjne będą głoszone dzisiaj na wszystkich Mszach św., natomiast w poniedziałek, wtorek i środę na Mszach św. o godz. 8.00, 9.00 i 18.30.

2. W dni powszednie Adwentu będziemy celebrować Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwaną Roratami, która począwszy od tego roku odbywać się będzie o godz. 18.30. Zmiana godziny w stosunku do lat poprzednich motywowana jest pragnieniem umożliwienia dzieciom liczniejszego w niej udziału.

3. Od poniedziałku do piątku o godz. 5.00 rano, przez okres Adwentu, zapraszamy na modlitwę poranną Kościoła – Jutrznię, celebrowaną przez Wspólnotę Neokatechumenalną.

4. W piątek, 8 grudnia, obchodzić będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Miedzy 12.00 a 13.00 zapraszamy do kościoła na modlitwę w Godzinie Łaski. O godz. 18.00 odbędą się Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, natomiast o godz. 18.30 uroczysta Msza Św., na której dokonamy odnowienia Aktu poświęcenia się Niepokalanej. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy, zwłaszcza członków wspólnot franciszkańskich oraz Ruchu Światło-Życie, którym patronuje Niepokalana.

5. Comiesięczna Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar tragedii smoleńskiej odbędzie się w sobotę, 9 grudnia, o godz. 18.30. Przewodniczyć jej będzie i kazanie wygłosi Marek Haśko.

6. W przyszłą niedzielę, która jest dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, będziemy gościć w naszej parafii Jerzego Zielińskiego z Ukrainy, który będzie głosił Słowo Boże i kwestował na potrzeby tamtejszych chrześcijan.

7. W zakrystii są już do nabycia świece wigilijne Caritas, z których dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom z ubogich rodzin.

8. Przedstawiciele krośnieńskiego Hospicjum rozprowadzają dziś po Mszach św. świąteczne pierniki i kwestują na rzecz Hospicjum.

9. Również Młodzież Franciszkańska rozprowadza domowe ciasto. Złożone ofiary będą przeznaczone na wyjazd rekolekcyjny młodzieży z tej wspólnoty.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wiecznościSylwester Jastrzębski z ul. Mickiewicza, lat 76 oraz Aleksander Dziugan z ul. Mickiewicza, lat 69. Wieczne odpoczywanie

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 26 listopada 2017 r.

1. Nasi bracia zakonni zakończyli już roznoszenie opłatków wigilijnych do rodzin naszej parafii. Dziękujemy za ofiary złożone przy tej okazji, które zostaną przeznaczone na renowację kościoła.

2. W nadchodzących dniach w kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w środę – Święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego; w czwartek – Święto św. Andrzeja Apostoła.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. W pierwszy piątek dodatkowo spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 16.30, a o godz. 17.00 Msza św. Do chorych kapłani udadzą się z posługą sakramentalną od godz. 9.30. Na Mszy św. o godz. 18.30 będzie udzielana Komunia św. pod dwiema postaciami, natomiast o godz. 19.15 zapraszamy na Modlitewny Wieczór Uwielbienia.

4. W przyszłą niedzielę rozpocznie się liturgiczny okres Adwentu, poświęcony oczekiwaniu na powtórne przyjścia Chrystusa na końcu czasów i przygotowaniu do duchowego przeżycia Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Tego dnia rozpoczniemy również parafialne rekolekcje adwentowe. Poprowadzi je Grzegorz Korczak – kapłan archidiecezji łódzkiej wraz z członkami Katolickiej Szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych „Dzieci Światłości”.

5. Za tydzień o godz. 15.00 dodatkowa Msza św. z udziałem wspólnoty Żywego Różańca.

6. Organizatorzy akcji „Warto być zdrowym zapraszają w poniedziałek 27 listopada o godz. 16.00 do sali Ojca Pio na spotkanie dotyczące leczenia stawów, kręgosłupa, nadciśnienia i innych chorób.

7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wiecznościHalina Mrozek z ul. Oficerskiej, lat 88. Wieczne odpoczywanie

33. Niedziela Zwykła – 19 listopada 2017 r.

1. Dziękujemy za ofiary złożone dzisiaj na tacę, które będą przeznaczone na renowację naszego kościoła.

2. Dzisiaj w Mszy św. o godz. 18.30 weźmie udział chór warsztatów muzycznych, odbywających się w ten weekend w naszej parafii. Po Mszy św. zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewu uwielbienia.

3. Nasi bracia zakonni rozpoczęli już roznoszenie opłatków wigilijnych do rodzin naszej parafii. Chodzą od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00, a w sobotę od 15.00 do 20.00. Prosimy o ich życzliwe przyjęcie. Ofiary składane przy tej okazji zostaną przeznaczone na renowację kościoła.

4. Różaniec wypominkowy odmawiamy w listopadzie codziennie o godz. 18.00. Kartki z imionami zmarłych można składać w zakrystii lub kancelarii.

5. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek – Wspomnienie św. Rafała Kalinowskiegowe wtorek – Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny; w środę – Wspomnienie św. Cecylii.

6. Za tydzień ostatnia niedziela roku liturgicznego – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Tego dnia o godz. 13.30 odbędzie się Msza św. z udziałem Grupy Modlitwy św. Ojca Pio.

7. Grupa Modlitwy zaprasza również w najbliższy czwartek do kaplicy krośnieńskiego hospicjum na różaniec wypominkowy o godz. 16.00, a po nim na Mszę św.

8. Siostry Józefitki zapraszają na weekendowy dzień skupienia dla dziewcząt, który rozpocznie się w przyszłą sobotę o godz. 15.00 w domu sióstr.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”.

10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wiecznościJakub Szymański z ul. Kapucyńskiej, lat 18 oraz Jan Rajchel z ul. Mickiewicza, lat 78. Wieczne odpoczywanie

31. Niedziela Zwykła – 5 listopada 2017 r.

1. Dzisiaj o godz. 15.00 odbędzie się dodatkowa Msza św. z udziałem wspólnoty Żywego Różańca.

2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w czwartek – Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej; w piątek – Wspomnienie św. Leona Wielkiego; w sobotę – Wspomnienie św. Marcina z Tours.

3. Comiesięczna Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar tragedii smoleńskiej odbędzie się w piątek 10 listopada o godz. 18.30. Przewodniczyć jej będzie i kazanie wygłosi Ks. Prałat Kazimierz Kaczor. Po Mszy Św. odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Kamratki.

4. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sobotę 11 listopada o godz. 10.30 w krośnieńskiej Farze zostanie odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, a po niej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego na krośnieńskim Rynku. Zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystościach i wywieszenia flagi narodowej.

5. W przyszłą niedzielę o godz. 15.00 odbędzie się Msza Św. dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. i ich rodziców.

6. Różaniec wypominkowy odmawiamy codziennie o godz. 18.00. Kartki z imionami zmarłych można składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

7. Za tydzień ukaże się listopadowy numer naszego pisma parafialnego „Przystań”.

8. W dniach od 17 do 19 listopada odbędą się w naszej parafii warsztaty muzyczne dla chórzystów. Będzie je prowadził dyrygent i kompozytor pan Jakub Tomala. Zapisy do 14 listopada. Szczegóły na plakacie i stronie internetowej parafii.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli” i „Głosu Ojca Pio”.

10. Przed kościołem młodzież krośnieńskiego Kopernika zbiera podpisy pod petycją nadania nowo wybudowanej drogi w dzielnicy Guzikówka imieniem Adama Ostaszewskiego – polskiego naukowca i wynalazcy.

11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wiecznościMaria Miezin z ul. Oficerskiej, lat 84. Wieczne odpoczywanie

OŚWIADCZENIE
PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W SPRAWIE OGRANICZENIA HANDLU W NIEDZIELE

W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedziele, jako Prezydium Konferencji Episkopatu Polski – biorąc również pod uwagę liczne głosy wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego i chrześcijan z innych Kościołów – wyrażamy nasz niepokój wobec losu obywatelskiej inicjatywy Związku Zawodowego „Solidarność”, która została poparta podpisami ponad 500 tys. obywateli naszego kraju. Tak Konferencja Episkopatu Polski, jak i biskupi poszczególnych diecezji wielokrotnie udzielali tej inicjatywie jednomyślnego poparcia w komunikatach i listach pasterskich, licząc na przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego.

Trudno pominąć fakt, iż to właśnie „Solidarność” – jako Związek programowo ukierunkowany na ochronę praw pracowniczych – realizując własną uchwałę programową i zapis o dążeniu do wprowadzenia zasady 5-dniowego tygodnia dla wszystkich pracujących, ma szczególne prawo i obowiązek upominania się o wolne niedziele. Wolna niedziela zawiera się w etosie „Solidarności”, z którego nie wolno korzystać wybiórczo, zwłaszcza tym, którzy się na nią programowo powoływali i powołują.

W okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości – otwarcie odnosząc się do dziedzictwa „Solidarności” – nie można pominąć niedzieli jako budulca duchowej wspólnoty narodu. Ten społeczny wymiar „uwolnienia” niedzieli zawiera w sobie jedną z podstawowych prawd o naturze człowieka, który współistnieje z innymi i tworząc z nimi wspólnotę, społeczność, naród. Chodzi również o uwolnienie człowieka, gdyż osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym. Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego.

Apelujemy więc do tych, którzy mają realny wpływ na kształt prawa w naszym państwie, aby mieli na względzie przede wszystkim dobro obywatela i dobro społeczeństwa, zagrożone – podobnie jak w innych państwach Europy – laicyzacją. Nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy, w tak ważnej społecznie kwestii. Nie wolno – nawet wobec lobbingu środowisk, dla których zysk stanowi większą wartość niż człowiek, czy naród. Konkretnym wyrazem miłości do człowieka jest umacnianie sprawiedliwości – napisał Św. Jan Paweł II encyklice Centesimus Annus. Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych. Niech zatem nie ginie sprawiedliwość i solidarność pośród nas, przygotowujących się do świętowania setnej rocznicę niepodległej Polski. Niech integralnym elementem tego święta całego narodu stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę.

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

+Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

+Artur Miziński
Biskup Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 31 października 2017 roku