Program Triduum Paschalnego

triduum_2019

Święte Triduum Paschalne to trzy najświętsze dni w ciągu całego roku. Gorąco zachęcamy do włączenia się w jego przeżywanie poprzez udział w liturgii, adorację i modlitewne czuwanie.

W Wielki Czwartek o godz. 18.30 zgromadzimy się na jedynej tego dnia Mszy św. – Mszy Wieczerzy Pańskiej. Po jej zakończeniu Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy, w której będziemy trwać na adoracji do godz. 24.00.

Wielki Piątek podejmujemy post ścisły. Adoracja w Ciemnicy od godz. 6.30. O godz. 8.00 będziemy celebrować poranną modlitwę Kościoła – Jutrznię z Godziną czytań. O godz. 15.00 – godzinie śmierci Pana Jezusa,  będziemy modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia, a po niej na placu kościelnym odprawimy Drogę Krzyżową. Centralnym momentem w przeżywaniu tego dnia będzie Liturgia Męki Pańskiej, którą będziemy celebrować o godz. 18.30. Po niej Najświętszy Sakrament zostanie umieszczony w Grobie PańskimAdoracja będzie trwać przez całą noc i całą Wielką Sobotę. Postarajmy się, aby nawet na chwilę Pan Jezus nie pozostał sam. Od 22.30 do 24.00 do czuwania zapraszamy młodzież, a od 24.00 parafian mieszkających przy następujących ulicach:

  • od godz. 24.00 do 1.00 – ulice: Niepodległości, Lenarta i Krzywa;
  • od 1.00 do 2.00 – ulice: Staszica, Bursaki, Kapucyńska i Wisłocza;
  • od 2.00 do 3.00 – ulice: Oficerska i Podchorążych;
  • od 3.00 do 4.00 – ulice: Powstańców Warszawskich i Powstańców Śląskich;
  • od 4.00 do 5.00 – ul. Mickiewicza;
  • od 5.00 do 6.00 – ulice: Wojska Polskiego i Szarych Szeregów;

W Wielką Sobotę o godz. 8.00 będziemy modlić się Jutrznią z Godziną czytańŚwięcenie pokarmówna stół wielkanocny odbywać się będzie na placu kościelnym od godz. 9.00 do 17.00.

Świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy Wigilią Paschalną, na którą zgromadzimy się o godz. 20.30 na placu przed kościołem, przynosząc ze sobą świece. W tym roku po raz pierwszy Wigilię Paschalną zakończymy procesją rezurekcyjną, która przejdzie dłuższą niż dotychczas trasą. Jest to bardziej zgodne z duchem liturgii, niż urządzanie procesji rano. Nocna Wigilia Paschalna jest bowiem najbardziej uroczystym świętowaniem Zmartwychwstania Pana Jezusa, dlatego czymś naturalnym jest ogłoszenie tego faktu bezpośrednio po niej. W związku z tym w Niedzielę Wielkanocną Msza św. o godz. 6.00 będzie bez procesji rezurekcyjnej. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.30, natomiast pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego. Tego dnia zapraszamy również do kościoła na uroczyste Nieszpory chrzcielne, kończące Triduum Paschalne, o godz. 17.45.

Bracia Kapucyni