logo2

Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krośnie

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Schola gregoriańska

„Śpiew gregoriański Kościół uznaje za własny śpiew liturgii rzymskiej. Dlatego w czynnościach liturgicznych powinien on zajmować pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewów” (Konstytucja o Liturgii Świętej Sacrosanctum Concilium, VI, 116).

Chorał gregoriański – jak sama nazwa wskazuje – to śpiew chórowy, jednogłosowy; uprawiany od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wykonywany był wyłącznie przez mężczyzn, bez akompaniamentu innych instrumentów niż święty głos ludzki – miał przypomnieć postawę stania przed Bogiem w samotności. Językiem chorału jest łacina, a jego treścią Pismo Święte – mamy więc do czynienia z muzyką ściśle religijną.

Grupa działająca przy naszej parafii zawiązała się w lutym 2016 roku. Debiut przypadł na 30 października tego roku w czasie celebracji Mszy Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Nasza grupa śpiewa na podstawie nowych śpiewników Graduale Triplex, podglądając metody mnichów z Tyńca.

Spotkania:

Nasze spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 18.00 w salce Młodzieży Franciszkańskiej „Tau” w Domu Katechetycznym przy Klasztorze Kapucynów w Krośnie.

Zapraszamy wszystkich mężczyzn w każdym wieku – tych, którzy śpiewają od lat, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze śpiewem.

Prowadzący: Mieszko Mączyński

Opiekun duchowy: br. Michał Kiełbasa

Kontakt mailowy: mkielbasaofmcap@gmail.com

schola_greg