logo2

Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krośnie

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Młodzież Franciszkańska "Tau"

Młodzież Franciszkańska „Tau” – kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy pragną upodobnić się do Chrystusa. Inspirujemy się postacią świętego Franciszka, który żył radykalnie Ewangelią i wiernie służył Jezusowi. Mamy jeszcze troje innych patronów: świętą Klarę, świętą  Małgorzatę z Kortony i świętego Bernarda z Corleone.

Jak wygląda nasza formacja?

Jest to sześcioletni cykl, do którego wchodzi się poprzez rekolekcje nawrócenia – Spoleto. Odbywają się one co roku i to na nich każdy chętny w wieku od 16 do 25 lat może wyrazić chęć przynależenia do wspólnoty. Następnie cykl realizuje cała wspólnota w kolejnych jego etapach. Na rekolekcjach San Damiano dowiadujemy się więcej na temat chrztu. Poggio Bustone jest o pokucie i namaszczeniu chorych. Fonte Colombo przypomina nam o sakramencie bierzmowania. Na rekolekcjach Alwernia zgłębiamy tajemnicę sakramentu Eucharystii, a na Porcjunkuli zastanawiamy się nad małżeństwem i kapłaństwem. Nazwy rekolekcji nawiązują do życia świętego Franciszka. Są to nazwy miejsc we Włoszech, gdzie działo się coś istotnego dla naszego patrona, np. w Spoleto Franciszek przeżył nawrócenie, gdy po raz pierwszy usłyszał głos Pana, a na górze Alwernia otrzymał stygmaty.

Od kiedy Młodzież Franciszkańska Tau istnieje w Krośnie?

Powstała w 2003 roku. Założył ją br. Grzegorz Romanowicz i opiekował się nią do 2005 roku, później asystentem lokalnym został br. Dariusz Lechowicz i to właśnie on wpadł na pomysł, aby rozbudować nasze salki. Dzięki niemu posiadamy swój własny kąt przy klasztorze. Po pięciu latach znowu zmienił nam się asystent lokalny i tym razem był nim br. Jerzy Marć. W 2011 roku pieczę sprawował nad nami br. Łukasz Bujak, a po trzech latach przejął nas br. Paweł Kaim, który jest z nami do dziś.

Jak działamy?

Co tydzień mamy spotkania tematyczne, zgodne z tematem roku formacyjnego. Spotykamy się również na wszelkiego rodzaju integracjach, np. kręgle, wycieczki górskie, nocki filmowe itp. Oprócz tego co tydzień w niedzielę o godz. 19.30 mamy spotkania modlitewne.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w wieku gimnazjalnym i powyżej na spotkania sympatyków, które odbywają się w piątki o godz. 18.15 na salkach MF „Tau” przy klasztorze Braci Kapucynów.

Zostań jednym z nas! Zapraszamy :)

Opiekun duchowy: br. Mateusz Skoczylas

Strona internetowa wspólnoty: www.mftau.pl

E-mail: mftau.krosno@gmail.com

mftau_1
mftau_pelne
mftau_2